Buğday Fiyatı Makarna Fiyatlarını artırabilir.

 Makarna Fiyatları ve Toptan Makarna Fiyatı Piyasa Durumu

”Buğday fiyatlarının  850 lirayı görmesinden endişe ediyoruz”

Makarna üretiminde kullanılan buğdayın ton fiyatının şu an 750 lira olduğunu ifade eden Karakuş, ”Buğdayın 850 lirayı görmesinden endişe ediyoruz. Makarna fiyatından bugünlerde yüzde 7 olan fiyat hareketi, eğer önümüzdeki günlerde buğday fiyatlarında aşırı artış olursa makarnada yüzde 25-30 seviyesine çıkabilir” dedi.

Ton fiyatı 750 lirayı bulan makarnalık buğdayın  makarna sanayi sektöründe  fiyat baskısı oluşturduğu, artışın devamı halinde makarna fiyatlarının yüzde 25-30 oranında yükselebileceği belirtildi.

Makarnalık buğdayda kendi kendine yeten bir ülke olan Türkiye’nin yaşanan iklimsel sorunlar nedeniyle zaman zaman buğday ithal etmek zorunda kaldığını anlatan Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Karakuş, sektör açısından sıkıntılı bir dönem yaşadıklarını aktardı. Posta’nın haberine göre; Bu yıl yaşanan şiddetli don ve ardından gelen kuraklık sebebiyle makarna sektörünün ihtiyacı olan buğday rekoltesinin gerçekleşmediğini vurgulayan Karakuş, ”İster istemez şu anda iç piyasada buğday fiyatı tırmanıyor. Dünyada bazı ülkelerde de tedirginlik var. Ukrayna ve Rusya gibi buğday üreticisi ülkelerin ihracatı yasaklama veya ihracata vergi koyma niyetleri bile makarnalık buğdayın fiyatının yükselmesine sebebiyet verebiliyor” diye konuştu.

Advertisement