Buğdayın Makarna ile Sofralarımıza Lezzet Olarak Gelmesi

Buğdayın Makarna ile Sofralarımıza Lezzet Olarak Gelmesi

Makarna Dünya  Mutfağına  İtalyanlar Tarafından  Yapılan Çalışmalar  İle  Beslenme Kültürleri İçinde Belirgin Bir Statüye Getirildi. Makarnanın Sanayi Ürüne  Haline  Gelmesi  İle Endüstriyelleşmiş İlk Gıdalardan Biri   Haline Gelen Makarna Herkes Tarafından Çok Sevilir.

Makarnanın dünya mutfak kültürlerine ne zaman katıldığı ve kimler tarafından icat edildiği hakkında  farklı bir  çok idda olsada  Türkiyeden bile  farklı  iddalar ,ile orta asya  kültüründen geldiği idda edilsede  kesin bir bilgi bulunmamakta. İtalyanlar ise makarnanın yayılması türlerinin gelişmesini ve dünyaya yayılmasını sağladılar.  Saç üzerinde pişirilmiş ince dökülmüş ve açılmış her tür hamur işi bir anlamda makarnanın ilk atası kabul edilir.

Araştırmacıların sunduğu bilgilere göre makarnanın düz ekmek yapılan her coğrafyada aynı zamanda ortaya çıkmış olması olasılığı yüksek. Dayanıklı ve ekonomik gıdanın temininin nerdeyse imkânsız olduğu zamanları dikkate alırsak, özellikle mayanın unun ekmek yapımındaki hacim katkısının faydalarını bir mucize olarak algılayan insanlık maya üzerine olağan üstü dini ritüeller geliştirmiştir.
Mutfak kültürümüz üzerine değerli araştırmalar yapan Priscilla Mary Işın hanımın hazırladığı “Osmanlı Mutfak Sözlüğü”nde 19. yüzyılda Osmanlı devleti tarafında ithal edilen İtalyan makarnasını yoksulların dahi satın aldığı aktarılıyor. 1830 yıllarında makarna ihtiyacını karşılamak üzere Ahmet Paşa’nın Selimiye Kışlası’nda makarna fabrikası kuruldu.

O dönemlerde halk tarafında öylesine benimsenen makarna 1844 yılında Osmanlı devletinde ilk basılı yemek kitabının yazarı Mehmet Kamil Bey’in meşhur “temcit pilavı” deyimini “temcit makarnası” olarak yorumlamış. Kendi mutfak kültürümüzde makarnanın karşılığı olarak “erişte” (şerit halinde kesilmiş makarna ve Arapça “rişta” dan gelir.) yer alır.

Erişte, hâlâ ülkemizde çorbadan, pilava kadar birçok şekilde hazırlanır. Geçmiş dönemlerde eriştenin helvasının da yapıldığı kayıtlardan anlaşılır. Eriştenin dışında halkımızın çok sevdiği “mantı” yemekleri bizim gerçek makarna kültürümüzü ifade etmekte.

Advertisement