Makarna Fiyatları Artabilir…

 Makarna Fiyatlarının artma eğiliminin nedenleri :

Dünya tahıl ihracatının yüzde 50’den fazlasını ABD’nin  gerçekleştirdiği   hububat  sektöründe ABD’nin özellikle buğday, soya, mısır ve pamuk  dolayısıyla  tüm bakliyat ve tarım  sektöründe en belirleyici ülke durumunda .Bu yüzden  Tüm dünyada kış mevsiminde  yaşanan aşırı soğuklar  ve arkasından gelen sıcak  yazla birlikte gelen kuraklık buğday  sektöründe rekoltelerini olumsuz etkiledi.

Tüm dünyanın kuraklıkla boğuştuğu bir piyasada  “Amerika ve Balkan ülkelerinde son 50 yılın en şiddetli kuraklığı yaşanırken Amerika’da bulunan 53 eyaletin 29’u ‘felaket alanı’ kapsamına alınmış durumda. Bu ülkelerdeki mısır üretim alanlarının yüzde 69’u ile soyanın yüzde 66’sının kuraklıktan olumsuz etkilendiği için  bu gelişmelerin ABD’den alım yapan ülkeleri de olumsuz etkilenmesi bekleniyor

Dünya buğday üretiminin 695 milyon tondan 671 milyon tona, Türkiye rekoltesinin ise 21.8 milyon tondan 19.5 milyon tona gerileyeceğini öngördüklerini kaydeden Arbella Makarna Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, “Önümüzdeki günlerde bulgur ve makarna fiyatlarındaki artış kaçınılmazdır” değerlendirmesini yaptı.

iğini anlattı. Dünya fiyatlarında da yükselme kaçınılmaz. Uluslararası Hububat Konseyi’nin (IGC) açıklamalarına da değinen Arslan şu bilgileri verdi:

“IGC’nin 2 Temmuz 2012 tarihli son raporunda; 2011/2012 sezonu sonunda 369 milyon ton miktarda gerçekleştiğini tahmin ettiği dünya dönem sonu hububat stoklarının 2012/2013 döneminde, 360 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesini beklemekte. Afrika başta olmak üzere, ABD’den tahıl ithalatı yapan ülkelerin gıda güvenliği politikaları geliştirerek kendi gıda rezervlerini artırmaya yönelik bazı önlemler aldı. Mısır, İran, Çin ve Hindistan gibi ABD’den büyük miktarlarda tahıl ithalatı yapan ülkelerin yeterli miktarda gıda stokları bulunmakta. ABD’den yılda 10 milyon tondan fazla buğday ithal eden Mısır’ın, kendini 6 ay idare edecek kadar tahıl stoku bulunduğu açıklandı. Ciddi miktarda buğday ve mısır stoku bulunan Çin’in, elindeki stoku uluslararası piyasalara açmaması halinde sıkıntının artabileceği ifade edilmekte. Hindistan’da ise kimi bölgelerde Muson yağmurlarındaki yüzde 40 oranındaki azalma büyük sıkıntıya neden oluyor. İç göç dalgasına yol açan buğday, un fiyatları, içme suyu sıkıntısı artmaya devam ederse Hindistan’ın buğday ihracatını kısıtlamaya başlamasından korkuluyor. Bu durumda dünya gıda fiyatlarının daha da artması kaçınılmaz görünüyor.”

Mahmut Arslan, İç Anadolu Bölgesi başta olmak üzere bazı bölgelerde ve ürünlerde yüzde 10-15 ürün kayıpları yaşandığını bildirdi. Bakliyatta genel anlamda yüzde 15 verim artışı beklenmesine karşın buğday rekoltesinin düşük olacağının öngörüldüğünü dile getiren Arslan, kış şartlarının ağır geçmesinin özellikle İç Anadolu Bölgesi’ndeki buğday tarlalarına zarar verdiğini söyledi. Uluslararası fiyatlar yüzde 10 daha ucuz Ürünü zarar gören çiftçinin tarlasını sürüp yerine nohut ve fasulye ektiğini kaydeden Arslan, yaşanan olumsuz gelişmelerin aynı anda tüm dünyayı sıkıntıya soktuğunu ifade etti.

Makarna üretiminde kullanılan durum buğdayının rekoltesi ve kalitesinde sorunlar olduğunu, şirketlerin tedbir olarak ithalat bağlantıları yapmaya başladığını söyleyen Mahmut Arslan, “Dünya  piyasalarında buğday fiyatları artmaya devam etmekte. Buna rağmen ithalat fiyatları iç piyasaya göre %5-10 civarında daha uygun durumda. İç piyasadaki fiyat artışının tüketiciye yansımasını azaltmak ve dengeleyebilmek için de ithalat yapmak durumundayız. Önümüzdeki günlerde bulgur ve makarna fiyatlarındaki artış kaçınılmazdır” değerlendirmesini yaptı.

Advertisement