Makarna İhracatı ve Dünya Piyasası Çalışmaları

ihracat ve   dünya piyasası çalışmalarımız  için önümüzdeki 5 yıl için koyduğumuz hedefi 2012 için revize ettik”

Amerika’ya dışardan giren ürünlerin vergi oranlarıyla ilgili 5 yıllık sürecin 2012 sonunda dolacağını anlatan  TMSD Başkanı Bozkurt, şöyle devam etti: “Dernek olarak, önümüzdeki 5 yıl için Türk ürünlerini  ABD‘ye sıfır gümrük vergili girmesi için bir çalışmamız var. Bu konuda Türkiye İhracatçılar Meclisi, ihracatçı birlikleri ve derneğimizin birlikte, Dünya Ticaret Örgütü’ne başvuruları olacak. Zor olduğunu biliyoruz ama umutluyuz. Geçtiğimiz yıl 406 bin ton makarna ihracatımızın içinde ABD’ye  makarna ihracatımız 2 bin tonlarda kaldı. ABD’de    pazarında  büyük bir potansiyel pazar var. Vergisiz ihracatı başlatabilmek, bu pazarda olmak istiyoruz.” AB ülkelerine ihracatta en büyük sorunlarının kota olduğunu ifade eden Murat Bozkurt, “20 bin ton kotamız var, buna karşılık AB ülkelerine geçen yılki ihracatımız 17 bin ton oldu. AB ülkelerine makarna  kotaların artırılmasıyla ilgili çalışma yürütüyoruz” dedi. Türk  üreticilerinin teknolojilerini yenilediğini, İtalya ile boy ölçüşecek duruma geldiğini belirten Bozkurt, “Dünya makarna ihracatında İtalya’nın arkasından ikinciyiz. Makarna ve alt türevleri ile sektörümüzün geldiği yer şu anda çok önemli. İtalya’nın AB ülkelerine çok ciddi  makarna ihracatı var, o avantajına rağmen bizim ihracatımız daha hızlı artıyor. 2012 yılı sonunda 500 bin ton ihracatı aşmayı hedefliyoruz.

Makarna İhracatımız da kapasite kullanım oranımız da artıyor. Bu kadar hızlı gelişmeyi biz de çok düşünmüyorduk. Ama arkadaşlarımızın yoğun çalışması bizi buralara getirdi. Önümüzdeki 5 yıl için koyduğumuz hedefi 2012 için revize ettik” diye konuştu.

Hedef kişi başına makarna   tüketimi 8 kilograma çıkarmak

TMSD verilerine göre, dünyada makarna ürünlerine olan talep istikrarlı bir artış içinde olmasına rağmen Türkiye’de makarna tüketimi beklenen düzeye ulaşmadı. Ayrıca, bölgesel farklılıklar gösteriyor. Dünya makarna üretimi 11 milyon 877 bin ton civarında bulunuyor. Dünyada makarna üretiminde İtalya en büyük üretici konumunda, bu ülkeyi makarna  üretiminde ABD, Brezilya, Rusya‘nın ardından Türkiye izliyor. Dünyada kişi başına makarna tüketiminde 28 kilogram ile İtalya ilk sırada yer alıyor. Bu ülkeyi 13 kilogram ile Venezuela, 11,7 kilogram ile Tunus izliyor. Tunusun makarna  tüketiminde bu kadar  önde olması kültürel  olrak Fransa ve İtalya  ekolüyle  birlikte  olamsıyla  açıklanabilir

Türkiye’nin kişi başına düşen  makarna tüketimi 1962 yılında 1,2 kilogram iken, 1978’de 3,9 kilograma, 1990’lı yılların başında 4,3 kilograma yükseldi. Makarna sektörü şu anda 6 kilogram civarında bulunan kişi başına tüketimi 8 kilograma çıkarmayı hedefliyor.

Advertisement