Türkiye’nin sektörel markalı ihracat birincisinden 5 milyon Euro’luk yatırım

 5 milyon Euro’luk yatırım

Sektörde  önemli bir şirket  olan Selva Türkiye’nin markalı ürünler ihracat birincisi olarak üretim kapasitesini yüzde 75 oranında artırıyor. 5 milyon Euro yatırım ile yeni  üretim hattını devreye alarak günlük makarna  üretim kapasitesini 125 tondan 210 tona çıkaracak. üretim sistemleri ve  planlaması olarak  çok iyi bir  rakam olan kapasite özellikle  ihracat ile  birlikte çok daha  iyi sonuçlar ve gelişmeler verecektir.

Sektörünün yenilikçi markası Selva Gıda, üretim kapasitesini yüzde 75 oranında artıracak yeni makarna hattını açıyor. 5 milyon Euro bütçe ile gerçekleştirilen yeni hattı ile yatırımı ile günlük üretim kapasitesini 125 tondan 210 tona çıkaran Selva, günde 420 bin paket üretim yapacak. Türkiye’nin markalı makarna ihracat birincisi olan Selva Gıda, yeni makarna hattında dünyada bilinen en yeni üretim tekniklerinin kullanıldığını belirtildi.

Yeni yatırımla birlikte üretim kapasitelerinin günde 250 bin paketten 420 bin pakete ulaşacağını belirtilerek Yeni makarna hattının devamındaki robotlu paketleme, kolileme ve paletleme tesisi teknolojisi ve yenilikleri itibariyle ülkemizdeki ilk ve tek olma hüviyetini taşımaktadır. Yeni yatırımımıza uygun olarak depolama alanı kapasitemizi de yüzde 50 oranında artırarak 3 bin tondan 4 bin 500 tona çıkarıldı. Ayrıca yeni depolama ve forklift sistemi yatırımı da hayata geçirilmiştir

2013 de de pazarlama ve satış olarak  % 30  olarak büyüme bekleniyor

 

5 milyon Euro bir bütçe ile gerçekleştirdikleri yeni makarna hattı yatırımıyla özellikle ihracatta daha da büyümek ve dünyanın en önemli makarna markaları arasına girmeyi planladıklarını söylenerek, yeni yatırımlarından aldıkları güçle de bu yıl yüzde 30 büyüme hedeflediklerini açıklandı. Karakuş, “Yenilikçi kimliğimize paralel olarak yeni ürün geliştirme ve AR-GE yatırımlarımızı de sürdüreceğiz” dedi. 1988 yılında İttifak Holding’in ilk iştiraki olarak un üretmek üzere yola çıkan Selva Gıda’nın 1998 yılından itibaren makarna sektörüne de girdiğini hatırlatan Mehmet Karakuş, Selva’nın bugün itibariyle Türkiye’nin en önemli gıda markalarından ve ihracatçılarından biri haline geldiğini vurguladı.

 

MARKALI MAKARNADA İHRACAT BİRİNCİSİ

Pazar payı itibariyle Türkiye’nin üçüncü büyük markası paket unda ise beşinci büyük markası olan Selva’nın 80 ülkeye ihracat yaptığını vurgulayan Mehmet Karakuş, Selva’nın Türkiye’nin markalı makarnada ihracat birincisi olduğunu söyledi. Karakuş, Selva’nın yaptığı yeni makarna çeşitleri; Şipşak Makarna, Anadolu Lezzetleri ve Meyveli İrmik ürünleriyle sektörünün en yenilikçi firması olduğunu sözlerine ekledi.

 

Advertisement