Ülker Japon ortağıyla makarna üretecek.Makarna İhracatı artacak

Japon Nissin Foods Holdings, Yıldız Holding’e bağlı Bellini Gıda’nın yüzde 50’sine ortak oldu. Japonlar, söz konusu ortaklık için 23,5 milyon dolar ödedi. Makarnanın yanısıra erişte ve noodle üretecek olan yeni şirketle Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarları hedefleniyor. Ülker’i de bünyesinde barındıran Yıldız Holding’in global ortaklık sayısı 10’a çıktı.

Yıllık cirosu 3,2 milyar dolara ulaşan Japonya kökenli Nissin Foods Holdings, Yıldız Holding’in makarna üretiminden sorumlu şirketi Bellini Gıda’ya yüzde 50 ortak oldu. Ortadoğu ve Afrika pazarlarına da açılmayı hedefleyen Japon grup, söz konusu birliktelik için 23,5 milyon dolar ödedi. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ile Nissin Foods Holdings CEO’su Koki Ando’nun katıldığı imza töreni sonrası Nissin Yıldız Gıda resmen faaliyete başladı. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, “Ortaklıkla birlikte hedefimiz, Japonya’dan makarna getirip Türkiye pazarında satmak değil. Türkiye’de çok iyi makarna markaları var zaten. Amacımız, sağlam bir güçbirliği ile Türkiye’de üretip, hem Japonya’ya hem de Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Arfika gibi yeni pazarlara açılmak.” dedi.

Nissin Foods Holdings CEO’su Koki Ando ise iki şirketin benzer taraflarından birinin de markalarına verdikleri değer olduğuna işaret ederek, “Yıldız Holding’in birçok büyük markası var. Pek çok kategoride lider. Sadece Türkiye’de değil, bölgesindeki ülkelerde de çok güçlü bir dağıtım ağı kurmuş. Bu da yeni kurulan şirketin en önemli avantajlarından biri.” şeklinde konuştu.

Türkiye pazarında gelecek vadeden kategoriler için konusunda uzman ve dünyanın saygın şirketleriyle ortaklıklar kurma stratejileri bulunduğunu belirten Yıldız Holding Grup Başkanı Dr. Zeki Ziya Sözen ise makarna üretimi konusunda dünyada beşinci olan Türkiye’nin tüketiminin daha düşük seviyede olduğunu kaydetti. Makarna, erişte ve noodle konusunda Türkiye’de önemli bir potansiyel bulunduğunu anlatan Sözen, hızlı şekilde makarna ve noodle üretimi yapan büyük çaplı bir şirket bulunmadığını ve bu alandaki potansiyelin yıllık 1 milyar porsiyon civarında olduğunu dile getirdi.

Şirket yönetiminin verdiği bilgiye göre, 21.900 çalışanı bulunan Nissin Foods, 11 ülkede 29 fabrikada operasyonlarını sürdürüyor. Özellikle anında hazırlanabilen noodle ve ramen gibi makarna çeşitleri ile Amerika başta olmak üzere tüm dünyada geniş kitlelere ulaşan Nissin’in en önemli markaları arasında Cup Noodles, Bowl Noodles, Chow Mein ve Top Ramen gibi isimler bulunuyor.

Halen Türkiye’nin önemli makarna markaları Piyale ve Bizim Mutfak için üretim yapan Bellini Gıda’nın güçlü dağıtım ağı ve yerel üretim gücü, ortaklık sonrası Nissin Foods’un özellikle “anında hazırlanabilen noodle” üretim teknolojileri ile birleşmiş oldu. Nissin Foods ortaklığı ile Yıldız Holding’in alanında lider global şirketlerle 10’uncu ortaklığı da faaliyete geçti.

Advertisement