Renkli bir dünya …

renkli bir dünya 

Çeşitli türleri vardır 

1) Taze ve kuru 

hemen kullanıma hazır ve kurutulmuş olarak  (yeni başlayanlar için, )

2)  rendelenmiş, haddelenmiş, çekilmiş, tréfillées

a. rendelenmiş veya ufalanmış 

Ataları rendelenmiş veya ufalanmış şüphesiz makarna (bkz. vardır bappiru-s ve -s risnatu sadece kaba elek veya bir kevgir alt karşı bir hamur kurutulmuş basın veya Mezopotamya tracta Greko-Romen) artıkları azaltmak için daha sonra haşlanmış olan
Mevcut grattugiata makarna ile aynı şekilde meydana gelir: hamur rendelenir ve kalıntı edilen kağıt hamuru bir et suyu içinde pişirilmektedir.

Modern Trahanas  aşağı yuvarlanan bir hamur merdane ile biraz farklı bir şekilde yapılır, sac ardından bir elek karşı ezilmeden önce kurutulur parçalar halinde kesilir. Özetle, Trahanas aile makarna hem ve hamuru rulo rendelenir. Onlar Ortadoğu’da, Yunanistan’da ancak Balkanlar’da sadece bulunur.

/ Izgara çökmekte süreci hamur muhtemelen Mezopotamya’da kırsal bira (antik Mısır ve başka yerlerde olduğu gibi) doğdu.Bira ( Sikaru Akad yılında, kaş Sümer) aslında daha önce ekmek kırıntıları ile demlendi. Kvası Rusya her zaman bu şekilde hazırlanır. Bu selefi Sümer aynı adı taşıyan bir tesadüf değildir.

b. lamine hamurlar

Makarna haddeleme tekniği ikinci nesil karakterize etmektedir. Muhtemelen Greko-Romen dünya doğar. Alt olarak adlandırılan lagana (ya da itria ) dahil olmak üzere lazanya yapmak için kullanılan pasticciate avant la lettre.

Bu daha fazla veya daha az ince düz kayış içine hamur kesme fikri geliyor gibi görünüyor İslam öncesi Pers olduğunu. : Araplar Bağdat haberdar Abbasi halifeleri döneminde onuncu yüzyılda gelişen mutfak edebiyat, kanıtladığı, sürdürmek ve daha derin rhista-ler , akhsha-s ve -s itriyya atası Modern tagliatelle, fettucine (dar) ve linguine (hatta yakın).

Şimdi, çoğunlukla makine yapımı iseniz, bazı zaman vardır bir casa . Ortaçağ’dan bu yana, İtalyanlar işi hızlandırmak için bir tekniği kullanın. Kabuklar hemen kaldırılır büyük bir sopa etrafına sarılır. Bir sosis hamur oluşur ve daha fazla ya da daha az geniş, farklı genişlikleri unwound formu tagliattelles yapılmış olan bu dilimler halinde kesilir.

Onlar böylece geometrik figürler oluşturmak yardımcı olabilir. Savoyard Geçerli crozets -ler n’wasir Tunus quadrittino İtalyanhilopittes Yunan Mandel’lar İsrailliler kare şeklinde, bu macunlar hem mekanik olarak yapılabilir casa . kadar düşürür hilopittesyaklaşık 6 mm ² kareler halinde kesilir tekniği İtalyan eli göre bölümlere sıvamış ve kesildi sonra, olduğunu.

c. haddelenmiş makarna

Yaklaşık aynı zamanda, Mağrip-Endülüs Devleti görünür azından onuncu yüzyılda Kordoba Emeviye kurdu, yeni tip hamur aile içinde değil, makarna makarna devirdi şekillenen bir manu . Bu morcellant el veya biçimli parmaklar avuç içinde alınır düzenli küçük porsiyonlarda, içinde hamur (alçaltılmış değil) yapılır. Çeşitli şekillerde ve yapılır:

1 ünlü kuskus ultra-ince unu taklit

2 ° fidaw-s şekillenir

– Graniformes ve çok benzer mi Kritharaki Yunan puntalette (veya risoni ) veya İtalyan pevide Portekizce (etimolojik türetilmiştir), fakat bitkiler gelen ve genellikle daha hazırlıklı bir manu .

– Ya pisiformes. Gibi pisellini İtalyan (aptly) ve cuscus Portekizce (: o eşsesli Mağrip ve haşlanmış olan daha büyük olduğundan misnamed). Onlar da genellikle endüstriyel fatura ve bu nedenle nadiren “el” vardır.

– Veya solucan; bu fidaw-ler aşağıdaki aile parçasıdır: bu itriyya-ler (de denir atriyya-ler Batı). , Modern soyundan Katalanca,fideus , şimdi mekanik olarak yapılır.

3 farklı itriyya-ler oryantal Batılı akranlarıyla (kesmeyin) alınır. Bu nedenle, düz, ancak silindirik değildir. Hiçbir biçimde sahip olmak dawida-ler (= küçük solucanlar) ve ile karıştırmak -ler fidaw yukarıda solucan. İtalya’da da bilinmektedir hipertrofisi , hangi bu gün (tréfillés şehriye aksine) alınır. Diğerleri filiform ve spagetti (tréfillés) çağrıştırıyor.

Modern Aletria veya alatria İber (ikisi de tagliolini veya şehriye yaklaşım daha sonra capellini takma) de son üretim ait makarna tréfilée bir parçasını oluştururlar.

d. makarna tréfillées

Pres kalıp Napoli icat edildiğinde bu onaltıncı yüzyılın sonunda devreye giriyor, hangi. Bu hünerli makine ile, hamur şeklinde deliklere sahip bronz diski ile itilir macun tercih edilir: Daha fazla veya daha az ince tam son (spagetti, Capellini , fedelini ismi olabilir, elde edilecek yufka ( filei Calabresi kendisinde alınır düz ve kısa şeritler halinde kesip, haddelenmiş makarna karşı), kısa veya uzun erişte, şehriye ( tagliolini) veya kabukları, tüpler, dizeleri – Boyunluklar, kalem, vb katlanmış.

: Aynı anda başka bir cihaz olduğu varsayılır Chittara , (gitar) adını rağmen, bir arp daha anımsatıyor. Bu diğer karşı birinin sıkı demir oğlu gerilir edildiği üçgen ahşap çerçeve, bir hamur sac boyutu orantılı çok ince ve uzun şeritler halinde kırılır ya böylece yapıştırılmış olduğunu taglierini (= ince erişte), yarımadanın (Abruzzo, Apulia) güneyinde, bu erişte hala bu şekilde yapılmış olsa da yanlış denir spagetti alla Chitara , onlar gerçekten silindirik, ama düz değildir.

3) Makarna çorba, makarna “pilaki” pastacciutta

Sonra makarna var brodo içinde (makarna çorbası söylemektir = anlamıyla suyu), bir çeşitlilik ve bir makarna “güveç”pastasciutte (süzülmüş).

Başlangıçta, makarna her zaman doyurucu bir güveç ile net ortamından uzanabilir kalın ya da ince bir çorba servis edilir.Makarna “güveç” gastronomi Abbasi ve Endülüs-magrébo uzmanlık par excellence. Onlar sonunda tamamen absorbe çok kısa genellikle sebze veya et suyu ile pişirin. Bu hamur nedenle tercihen nişasta düşük olmalıdır, hangi nişasta nihai sosu verecekti.

Geç Ortaçağ’da, pastasciutte İtalya büyür.

Eski tarifler her zaman açıkça yapıştırın ayrım yapmıyor brodo yılında , makarna “güveç” ve pastasciutte , onlar da rendelenmiş peynir (serpin reçete parmigiano grattugiato birbirlerine gibi).

Temel olarak salsa di pomodoro (domates =) yeni ve on dokuzuncu yüzyıla kadar genelleme değil.

4) delik makarna ve makarna doldurulmuş

Doldurulmuş makarnalar (mantı, cannelloni) ve makarna boşluklar (makarna) Geç Orta Çağ ve erken kadar görünmezRinascimento .

5) karşı yumuşak Makarna makarna al dente

Yüzyıllar boyunca, makarna uzun pişirilir ve değil al dente , bugünkü gibi. Hatta yirminci yüzyılda, genellikle yumuşak yenir.Ünlü bakınız makarna kahverengi Belçika’da çok popüler sadece birkaç on yıl vardır. Evlilik macun / şeker Rönesans belirli bir Belçikalı liderleri değil zaten takipçileri ve muhtemelen antik miras alınır. Bazı tarifler Antik tracta gerçekten tatlı, kullanılan tatlandırıcı, bal sonra şeker kamışı (hatta daha yeni pancar ve tabii) ardından bilinmemektedir.

6) Sonuç

Bu kısa tarihsel yolculuğu tamamen 1296 yılında getirilen bir inatçı Marco Polo gibi ünlü efsane geçersiz olduğunu macun onlar uzun Akdeniz havzasında bilinen iken Çin.

Aslında, efsane “marcopolienne” küre-paça ve yazıları bir yanlış okuma geliyor ve zaten on altıncı yüzyılda eleştiri konusu olmuştu, ama onlar duyulmayacaktır ve XX başında durmayacak yüzyılda, Makarna Dergisi, “Amerikan Makarna Sanayicileri Derneği,” kendi propagandası için Batı boyunca yayılmasını gazetesi.

Bu Çin kökenleri makarna yapımı uzun bir geleneğe sahip olduğu doğru, ancak, III yüzyılda geri görünür, eski izleri tartışmalı kalır. Böylece, bir pişmiş toprak kapta 0,3 cm ve 50 cm uzunluğunda, çapı ile Çinli arkeologlar Dantel ile son keşif, kuzey-batı Çin’de Laija sitesi geliyor (Sarı Nehri yakınında), -2000 yıl kalmadır. Orada Çinli uzmanlar darı unundan yapılan erişte vardır. Onların argümanı bilimsel daha spekülatif görünüyor.

Advertisement