Pişirmede Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar 2

Pişirilirken  daima içinde kaynar bol su bulunan büyük boy bir tencerede haşlayın.Bu şekilde   tamamının aynı lezzet ve pişirilme  oranında  olmasını  sağlarsınız. 1 paket, 500gr makarnayı 5lt suyla haşlayınız ve bu gramaja uygun büyüklükte tencere seçilebilir

haşlama suyuna kaynamadan tuz  Atarsanız kaynama süreci gecikecektir. Su fokurdamaya başladıktan sonra tuz atıp arkasından hemen makarnaları atabilirsiniz.

haşlanırken tencerenin kapağını kapatmayınız.Haşlama suyu kaynama  yapabilecektir Bu durumda tencereniz taşma yapabilecektir.

En çok  yapılan  hatalardan biriside Makarna haşlanıp süzüldükten sonra vitamin ve lezzetinin kaybolmaması için soğuk sudan geçirmeyiniz. Bu  şekilde soğuk sudan geçirilmesinin hiç bir faydası yoktur.Ama belirli bir müddet soslanmadan bekleyecekse yapışmaması için sıvı yağla yağlayarak bekletebilirsiniz.

Haşlama suyunuz kaynayıp makarnanızı attıktan sonra makarnaları tahta bir kaşıkla muhakkak 1 kez karıştırınız.Karıştırma işlemini daha sonra tekrarlamaya gerek yoktur.

Makarnanın ideal pişirme süresi paketlerin üzerinde yazmaktadır. Bu süre makarnanın şekline göre değişir. Kaynayan suya makarnayı kattıktan sonra suda belirli bir süre durulma olacaktır. Makarnanızın pişme süresi bu durulma geçip su tekrar kaynamaya başladıktan sonra başlar. Makarnanın pişip pişmediğini anlamanın en geçerli yolu ise tadına bakmaktır. Bu nedenle pişirme sırasında paket üzerinde yazan süreden 3, 2 ve 1 dakika önceden makarnanın tadına bakınız.

Soslu bir makarna yapıyorsanız, kaynama süresini 1 dakika kısaltabilirsiniz. Çünkü sosun sıcaklığıyla makarna bir miktar daha pişecektir.Çok fazla pişen  bir makarna yumuşak ve lapa  şeklini alabilir buna  dikkat etmek lazımdır.

Makarnayı pişirirken, haşlama suyuna tuz atınız, çünkü makarna tuzu sever. Tuzu, makarnanın suyu kaynadıktan sonra atmalısınız. Tuzun erimesine fırsat verdikten sonra makarnanın hepsini aynı anda atınız. Eğer tuz diyetiniz varsa tuz yerine limon sıkabilirsiniz.

Makarnayı süzmek için küçük delikli ve ayaklı bir süzgeç daha iyi olur. İri delikli süzgeçler pişme suyunun bir anda boşalıp makarnaların birbirine yapışmasına neden olur. Halbuki makarnayı bir miktar nemli bırakmakta fayda vardır. Böylece makarnanın, sosunu iyice özümsemesini sağlamış olursunuz. Ayrıca makarna pişer pişmez süzülmelidir. Suyun içinde bıraktığınız her dakika, pişme süresine eklenecektir.

Makarna ve sos  yapımında makarnayı süzmeden önce pişme suyundan bir bardak kenara ayırmak faydalıdır. Makarnanın veya sosunun kuru olması durumunda bu sudan eklenerek ayarlama yapılabilir. Pişirme suyuna makarnanın nişastası geçmiş olacağından bu suyla yapacağınız ilave, duru sudan daha lezzetli olacaktır.

Makarnanız için kısa sürede pişmesi gereken bir sos yapmak isterseniz, geniş tabanlı açık bir tava veya küçük bir tencere; yavaş pişmesi gereken soslar içinse, kenarları daha yüksek ve altı kalın tava veya tencereler kullanılmalıdır. Yüksek kenar buharlaşmayı yavaşlatır, kalın alt ise uzun pişme süresinde sosun tabana yapışmasını engeller.

Advertisement