Makarna Pişirmede Dikkat edilmesi gereken kurallar 1

Çubuk çeşitlerini  pişirirken  tencereye sığdırmak için çok  fazla parfçalara   bölmeniz gerekmiyor.Onları  kaynar suda yarı boylarına kadar bıraktıktan sonra  Uçları yumuşayınca, elinizle yukardan bastırarak hepsini tamamen sıcak  suyun içine bırakmış olursunuz

Haşlarken dikkat edilmesi gereken ve yaşanan önemli bir sıkıntı da  makarna  haşlama suyunun taşmasıdır. Haşlarken suyuna  az bir parça tereyağı veya birkaç çay kaşığı bitkisel yağ katarsanız suyun ağırlığı ve katılığı değişeceğinden tenceredeki suyun taşmasını önleyebilir ve daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Makarna pişirilirken  haşlama suyuna yarım çay bardağı süt koyarsanız makarnanın lezzetini artırabilirsiniz.

Makarnanın  ağızdaki, tadını yoğunlaştırmak istiyorsanız; yağlı soslar yerine sebzeli, peynirli, zeytinli ve yoğurtlu sosları tercih edebilirsiniz.

tüm makarna çeşitleri saklanma  konusundan rahat bir hareket  durumu  vardır.Makarna buzdolabında, saklama kabında ve ağzı kapalı olarak 2-3 gün bekletilebilir. Pişirildikten sonra Soslanmış makarna ise bu kadar süre saklamak mümkün değildir. Bu yüzden makarnaların tamamını soslamak yerine sofranıza yetecek kadarını kullanıp kalan sosu ve makarnayı ayrı ayrı saklamak gerek lezzet gerekse sağlık açısından çok daha faydalıdır.

makarna  pişirilirken dikkat edilecek başka bir konuda  Hazırlayacağınız makarna soslarını makarna haşlanırken pişirip, makarna süzüldükten hemen sonra üzerine dökün ve karıştırın. Makarnayı ayrıca sosla birlikte tekrar pişirmeyin.

Makarnanızın lezzetini artırmak  ve damak tadını  yakalamak istiyorsanız; makarna haşlama suyuna bir iki baş soğan, havuç vb. sebzeler koyabilirsiniz. Eğer makarnada sebze lezzetinden hoşlanmıyorsanız; suyun içine bir miktar et suyu veya tablet bulyon da katabilirsiniz.

hazırladığınız makarna sosunu ısıtırken zorlanabilirsiniz. Mesela tencerenin dibi tutabilir ya da alt tarafı ısınıp üst kısmı soğuk kalabilir. Oysaki makarna kabını kaynar su dolu tencerenin içine koyup bir süre ocakta bekletirseniz, bu sorundan kurtulmuş olursunuz.

 

 

Advertisement