Makarna, Sağlık ve Mutluluk Üzerine.

 

İnsanlık binlerce yıldan bu yana  temel besin kaynağı olarak kullandığı  buğdayın, yaşam kaynağı olan su ile kurduğu dostluğun sonucunda  ortaya  çıkan ürün makarna. Sert durum buğdayı irmiği ve sudan oluşan hamurun kalıplarda şekillendirildikten sonra ön pişirmeden geçirilmesi; işte bu kadar basittir makarnanın öyküsü…

Makarnanın diğer gıda maddelerine olan üstünlüğü de bu  çok kolay olarak yapılabilmesi ve pişirilebilmesinden dolayıdır.Neredeyse dünyadaki tüm sebze, baharat ve çeşnilerle uyum sağlama yeteneği bulunan makarna, bu özelliğiyle kimi zaman başlangıç yemeği olarak mideleri menünün bir sonraki aşamasına hazırlarken kimi zaman da nefis bir ana yemeğe dönüşebilir.

Makarna  ülkemizde  daha fazla bir  şekilde  ketçap, salça, peynir ve yoğurtla birlikte tüketilmesi tercih ediliyor ama  aslında makarnanı  tüketim tam  olarak bu  soslarlar sınırlı değil  tüm et ve sebze çeşitlerinin yanısıra deniz mahsulleriyle de ilginç kombinasyonlar oluşturabilir. Bu özelliğiyle makarna, bazan usta bir aşçının spesiyali olurken çoğu zaman bekar ve öğrenci evlerinin vazgeçilmezi, bazan da ev hanımlarının kurtarıcısıdır.

 

Makarna birçok vitamin ve mineralleri içerdiği için besin değeri yüksek bir protein kaynağıdır. Vücudumuzda üretilmeyen ve yiyeceklerle almamız gereken aminoasitlerden bir çoğunu içerir. Et –tavuk-peynir gibi süt ürünleri veya bakliyat ürünleriyle karıştırıldığında ise protein kalitesi daha da artarak insan yaşamı için gerekli tüm aminoasitleri içeren bir yemek haline gelir.

Makarna vucuda Enerji verir, tok tutar, vücudun dostudur.Mideyi yormaz  ve çabuk kana karışan yapısıyla  besleyicidir.Sindirimindeki kolaylıkla mide ve sindirim sistemini rahatlatır.

Makarna kolay ve çabuk pişen bir besindir. Pişme süresi çeşidine göre değişmekle beraber en fazla 10 dakikada istediğiniz makarnayı pişirebilirsiniz. Eğer makarna pişerken sosunun da hazırlanabileceği düşünülürse, makarnanın en çabuk servis edilebilen yemek olduğu ortaya çıkar. Böylece makarna sayesinde hem enerjiden tasarruf edilebilir, hem de vakit kazanılır.

Makarna pek çok besine göre çok ucuzdur. Ekmek ile karşılaştırıldığında bile kilo bazında ekmekten ucuzdur. Bu özelliğiyle de en düşük maliyeti olan bir yemek olma özelliğini taşımaktadır.

Makarnanın en önemli özelliklerinden biri de pek çok lezzetle karışıp her zevke uydurulabilmesidir.Çeşitli modellerdeki  Makarna; et ve peynirin her çeşidi, deniz mahsulleri, domatesten kabağa, patlıcandan enginara kadar sebzenin her türü, mayonezden hardala, kekikten kremaya kadar sos ve baharatın her çeşidiyle mükemmel uyum sağlar. Yani makarna diğer  yemek türleri ile  uyumludur, her türlü sos ve malzemeyle dostluk kurar.

Advertisement