Makarna Tarihi:Endülüs

Makarna Arap-Endülüs

Macun Mağrip-Endülüs çoğunlukla makarna devirdi ve şekillenen bir manu. , başta kuskus: birkaç aile vardır fidaw-s ve -s attriyya / itriyya-s .
Onlar iki ünlü eserlerinde anlatılan mutfak  Kitâbu’l-Tabikh fi-l-Mağrib Endülüs’teki wa fi ‘asr el-Muwwahaaidin , Ambrosio HUICI Miranda (1966) tarafından Türkçe tercüme anonim bir elyazması: Traduccion espanola biri Manuscrito anonimo del Siglo XIII sobre la cocina İspanyolca-Magribi (ancak, onikinci yüzyıla kadar uzanır) ve el-Fudalat Khiwan tablonun lezzetleri ve en iyi çeşit: İbn Razin Tujibi (adı altında Fransızca tercüme tarafından 1238 ile 1266 yılları arasında yazılmış Laila Mohamed Benkirane Mezzine 1997) tarafından koymak.

Bu anlaşmalar el ve reçel Mohamed Oubahli tarafından incelendi, tahıl arzı ve EHESS (akademik yıl 2002-2003) sunulan Orta Çağ, yayımlanmamış doktora tezi, Müslüman Batı mutfak uygulamaları.

1. Fidaw-s

Fidaw-s prensip şekilli parmakları bulunmaktadır. Biçimleri de çeşitlenir varsa, hepsi bir küçük veya çok küçük boyutu ile karakterizedir. Fidaw-lar en yaygın solucan (onlar, ancak, modern şehriye filiform bir feryat, basın ve kalıp çıkıyor vermedi genellikle uzun veya çok uzun) ve graniformes veya risiformes vardır. Türler pisiformes lakaplı vardır mhammis küçük, bu nedenle iri kuskus benzerler.

İbn Razin imalat açıklamaktadır fidaw-ler graniformes: o şekilli taneler kadar mısır unu, tuz ve su yapılmış bir macun yoğrulur, yavaş yavaş azalır parmaklarınızın arasında yuvarlayın buğday. Onlar daha fazla veya daha az tutarlı bir et suyu içinde pişmiş önce güneşte kurutulur.

Diğer fidaw-s aynı şekilde işleme, sadece morfoloji değişikliği olan

2. Atriyya-s / s-itriyya

Doğu muadilleri (aksine itriyya-s ), s-atriyya Mağrip-olan Endülüs sermaye tarafından elde edilmiştir. Onlar düz değil ama silindirik vardır. Bu muhtemelen yazım müdahale nüansı açıklar.

İbn Razin da kısaca da olsa tarifi verir: “su ve biraz tuz ile kuvvetlice irmik veya un yoğurmak için var olan bir masa veya tahta üzerine yayılır uzun, güneşte kurumaya gibi ince mümkün olduğunca elinizle hamur rulo. “

Yazar açıkça alt bantlar yuvarlandı edilmeden önce ayrıntılı gerektiğini belirtmeyi unutmuşum.

3. Kuskus …

Kuskus da makarna bir parçasıdır. İbn Razin göre, bu gibi aynı şekilde olmuştur attriya-s .İrmik, su ve tuz birlikte yoğrulur, hamur küçük suda pişmiş değil elin avuç içinde yuvarlanan topu, ama buhar indirgenir. Onuncu yüzyıldan beri tasdikli, kuskus Berberi kökenli olduğunu. Kuzey Afrika, kuskus üretiminde en azından aile içinde, geleneksel yöntem inaccordance olmaya devam etmektedir. Bu kuskus craftwork dünyadaki her süpermarkette satılan onun iğrenç ersatz sanayi ile ilgisi yoktur.

Bu buğulanmış olduğundan, kuskus bir değildir Pastasciutta ne brodo makarna hamur veya “güveç” ve katı elementten oluşan tek bir mükemmel doyurucu yemek temelidir ve sıvı .

Advertisement