Pişirilme Yöntemleri

Pişirilmesinde dikkat edilmesi gereken  konular ve pişirilme  sıralaması

Pişirmek için  öncelikle  geniş ve derin bir tencereye  ve ölçeğinşize  göre  100g  1 lt su ihtiyacımız  olacaktır.
– Pişirmek için geniş ve yüksek kenarlı bir tencere seçin.

-Pişirmek için  önce suyu yüksek ateşte kaynatın.
– Su kaynadıktan sonra tuzu ilave ediniz.Tuz ilave edelim ki daha rahat  bir çözünürlük olsun Tuzu, kaynamadan atmamız halinde suyun kaynama süresi gecikir.

– Eğer tuz diyetiniz var ise limonun suyu kullanabilir yarım limondan  çıkan su  yeterli olabilir.
– Yavaş yavaş suya bırakın ki suyun kaynaması durmasın. ( Spagetti gibi uzun makarna çeşitlerini bir ucundan tutup diğer ucunu suya daldırın, yumuşadıkça tencerenin içine döndürerek tamamen suya salıverin.) Bu  şekilde  tamamı tencereye girmiş olacaktır
– Tencerenin kapağını kapatmadan paketin üzerinde belirtilen süre kadar kaynatın.
– Ara sıra makarnayı karıştırın. Pişme süresinin sonuna doğru kıvamını kontrol edin.
– Haşlanan makarnayı tencereden  çıkafrdıktan sonra  soğuk suya tutmadan kevgirde süzün. suyunu saklayabilir kullanabilirsiniz
– Pişirme suyuna tuz attıktan sonra suyun tekrar kaynamasını bekleyin ve makarnayı öyle atin. Kuvvetli ateşte kaynatın. Taşma eğilimi gösterse de ateşi kısmayın.
– Süzülen makarnayı sosla birleştirme işlemini , kullandığınız makarna türüne ve sosuna baglı olarak , tencerede yada tabakta yapabilirsiniz.
– Makarnanızı sos ile karıştıracağınız kabı ısıtmanızı , sos hazırlarken zeytinyağı, arzu edilirse tereyağı kullanmanızı tavsiye ederiz.
– Kimilerinde makarnayı servis tabağına aldıktan sonra sosu üstüne dökerek, karıştırmayı, sunduğunuz kişilere bırakabilirsiniz. Kimilerinde ise onu sosla tencerede buluşturup, karıştırmayı sunumdan önce kendiniz yapabilirsiniz.Ama tavsiyemiz yemek tadlarının karışmaması için  ayrı ayrı olarak servis edilmesi ve yemeğe  hazır hale getirilmesidir.
– 10g tuz ( 2 tatlı kaşığı ) , 100g makarna, 1 lt ( 5 su bardağı ) su oranı kullanılabilir.

Advertisement