Makarnanın Pişirilmesi

Makarna şekli de görsel yönü, bakış önemli bir tat nokta: bir sıvı soslu makarna oyuk birini almak gerekir, pişmiş makarna nispeten uzun bir pişirme süresi dayanabilmesi gerekir destek gerekebilir.

Pişirme yarısı makarna ve aşçı kaplamak için yeterli miktarda su ile kısık ateşte kapalı: pişirme makarna iki yolu vardır al dente kadar . Kaynayan az enerji gerektirir ve özellikle güney İtalya, kuzeyde daha fakir bir bölgede kullanılmıştır. Günümüzde, makarna pişirilir al dente İtalya.

Makarna pişirmek için su önerilen miktarda makarna yüz gram bir litre olduğunu. Bu oran makarna ekledikten sonra çok serin pişirme suyu önler ve çok yüksek pişirme suda nişasta oranı kaçının. Pişirme suyu içinde bulunan nişasta birbirine yapışmasını önlemek için makarna sorumludur.

Makarna kaynar su ve ısı içinde pişirin. Onlar yapışmalarını önlemek için pişirme sırasında karıştırılması gerekir. Kalıcı bir inanışa göre, pişirme suyu zeytinyağı bir damla birbirine yapışmasını makarna engeller. Yağ bile kaynar su ile karıştırmak değil çünkü bu işe yaramaz. Bununla birlikte, zeytin yağı, su ve böylece pişirme makarna ince bir koku. Diğer taraftan, yağ filmi makarna üzerine yatırılır çok sıcak sıvı drene Servis tabağına soğutma sırasında birbirine yapışmasını önlemek olacaktır. Bu, en İtalyan süzülmüş makarna doğrudan doldurma pişmiş burada ocak içine atılır ve karışık bir preparat durumunda herhangi bir kullanımı vardır. Pişirme suyuna bir miktar yağın gerçek değeri köpük kaynayan kalınlaştırır nişasta inceltme gereğidir, taşma riskini azaltır. Kaynayan yükselmeye başladığında yağı dökerek görmek kolaydır.

Makarna pişirme sonra durulama yapmayın. Bu da serin olur, ve özellikle de bir doku spesifik verme bağlayıcı desteklemek için gerekli nişasta miktarı çıkarmak için kullanılır.

Bu endüstriyel mutfaklarda tatbik edilmekle beraber, makarna précuisent değildir. Bu işlem bir destek bağlamak ve dokusunu değiştirmek için gerekli nişasta kaldırır durulama gerektirir.

Makarna yarım pişirilir, onlar destek var olduğu bir tavada aktarılır ve yüksek ateşte sotelenir edilebilir. Pişirme bunların tamamlanması ve dinlenmek için makarna pişirmek için su ekleme. Bu adım, lezzetli makarna (kendi destek tat alabilir olan), ve hafif (pişirme suyu içinde bulunan nişasta ile) bağlı bir sos için fark yaratır.

Advertisement