Piliç Fiyatları

Türkiye Piliç fiyatlarıve ihracat ile ilgili güncel bilgileri bulabileceğiniz www.pilic.biz.tr  gerek  Türkiye gerekse uluslararası tavuk  piyasaları hakkında bilgi vermektedir.

Türkiyenin artan  piliç üretimi ile birlikte ihracatıda artmaktadır.Libya , ırak, suriye gibi ülkelere ihracat  her yıl artmaktadır.2014  yılındada satışların  artması beklenmektedir.

Piliç Fiyatları ve Sektörel Rekabetin İhracata etkisi

Türk kanatlı sektörünün önde gelen firmalarının açıklamaları  ile , başta Irak olmak üzere çeşitli ülkelere yapılan piliç eti ihracatında Türk ürünlerine olan güven ve oluşan marka bilinirliğinin bazı Türk markalarının isminin başka ülkelerde üretilen piliçlere vurularak taklitçilik yapılmasına yol açtığını bildirdi.

Tavuk etinin, artan nüfusun hayvansal kaynaklı protein ihtiyacının karşılanmasında bir takım sektörel avantajlara sahip olduğunu belirterek, Türk tavukçuluğunun ise zaman zaman çeşitli sorunlar yasamakla birlikte, kalite açısından üst düzeyde sayılabilecek bir sürdürülebilirliği yakalanabilir
Dünya tavuk dış ticaretinin büyük kısmının Türkiye’nin komşusu olan ülkeler tarafından yapıldığını, en büyük üreticinin Brezilya en büyük alıcının ise Rusya ve Orta Doğu ülkeleridir.

‘’Bizim coğrafi konumumuz Brezilya ile kıyaslandığında daha avantajlı durumdayız. Devletimiz, bazı sorunların çözümünde destek verirse Türkiye tavuk eti ihracatında kafa tutabilir hatta dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olabilir.
Türk piliç eti ihracatının dünyada birinci sırada olmasa da kalitede ilk sıralarda yer alıyor. ’Başta Irak olmak üzere çeşitli ülkelere yapılan piliç eti ihracatında Türk ürünlerine olan güven ve oluşan marka bilinirliğinin bazı Türk markalarının isminin başka ülkelerde üretilen piliçlere vurularak taklitçilik yapılmasına bile yol açıyor. Yaptığımız tespitlere göre, Brezilya ve Ukrayna’da üretilen bazı piliç etlerine Türk markalarının etiketleri yapıştırılıyor. Taklitçi firmaların bu ülkeye girişinin engellenmesini bekliyoruz. Bu konuyla ilgili gerekli girişimlerde de bulunuldu.
Piliç eti pazarında Türkiye’nin en büyük rakibinin Brezilyadır.’Brezilya piliç etini bizden daha ucuza mal edip, pazara da ucuz girmesine rağmen kalitede Türk pilici önde gidiyor. ABD de piliç eti ihracatçısı bir ülke. Ancak, bu ülkede çoğunlukla tavuğun beyaz etinin bulunduğu göğüs kısmı tüketildiğinden butun tamamına yakını ihraç ediliyor. Amerika Birleşik Devletlerinde piliç etinin göğüs bölümü yüksek fiyattan satılıyor. ABD tüketicisinin but ürünlerine olan talebi ise düşük olduğundan dış pazara bol miktarda ve ucuz fiyattan satılıyor. Bu nedenle ABD ile but ihracatında yarışamıyoruz. Ancak, sevindirici olan piliç etinin oluşturduğu marka bilinirliği ve oluşan güven duygusudur.’’

Türk tavukçuluk sektörünün yakaladığı ivmenin rakamlarla da destekleniyor.’Tavukçuluk, 2011 yılında ihracatı en çok artan sektör oldu. 2010 yılında 141 bin ton olan Piliç eti ihracatı 2011 yılında 235 bin tona yükseldi. 2010 yılında ihraç edilen piliç eti ihracat geliri 207 milyon dolar iken, 2011’ de Piliç eti ihracat geliri 386 milyon dolara yükselmiştir. Piliç etinde 2010 yılından 2011 yılına gelir artışı yüzde 86 olmuştur. Yine 2010 yılında 156 milyon 527 bin dolarlık yumurta ihraç ederken, 2011 yılında 285 milyon 754 bin dolarlık yumurta ihracatı yapıldı. Yumurta ihracatındaki artış ise yüzde 82 olarak gerçekleşti. Sektörün 2012 yılında herhangi bir dar boğaz olmazsa 850 milyon dolar ihracat ön görüsünde olduğunu söylemek isterim. Bu artış elbette kendiliğinden olmadı. Türk tavukçuluk sektörü ihracatı keşfetti. İç pazar da yaşanan bazı sıkıntılar, sektörü dışa açılmaya zorladı. Dışa açılan tavukçular, ihracatın avantajlarını gördü. Bu da ihracat artışında önemli etken oldu.’’

 

Advertisement