Türkiye 2010 yılında %2,8 pay ile dünya ihracatında sekizinci

Artan dünya nüfusu, gelişmekte olan ülkelerin geleneksel mutfaklarında yer almamasına karşın artan kişi başına milli gelirlerle birlikte Batı tarzı yemek alışkanlıklarına yönelik ilgi ve anılan tarz ürünlerin lezzeti, ucuzluğu, besleyici olması, kolay hazırlanması, uzun süre muhafaza edilebilmesi gibi özelliklerinden dolayı dünya makarna ürünlerine olan genel talep istikrarlı bir artış göstermektedir.

Makarna ürünlerinin, üretimin temel hammaddesi olan durum buğdayına bağımlı olması ve makarnalık sert buğday türünün dünyanın belirli bölgelerinde yetiştirilmesi, söz konusu ürünlere talep olan ancak, üretimin yurt içi talebi karşılamaya yetmediği veya hiç üretimin yapılmadığı ülkeleri net ithalatçı konumuna sokmaktadır. Ülkeler bazı zamanlarda kendi iç pazarlarında ürün çeşitliliğini sağlamak amacıyla da ithalat yapabilmektedirler.

1.3 DÜNYA İHRACATI

Birleşmiş Milletler verilerine göre, dünya makarna ihracatı 2010 yılında bir önceki yıla göre %0,7 gerileyerek 6,6 milyar $ değerinde gerçekleşmiştir. İtalya 2,4 milyar $ ve %36,2 pay ile en büyük ihracatçı konumundadır. İtalya’yı 624 milyon $ ve %9,4 pay ile Çin, 321 milyon $ ve %4,8 pay ile ABD, 297 milyon $ ve %4,5 pay ile Belçika ve 270 milyon $ ve %4,1 pay ile Tayland izlemiştir. Türkiye 2010 yılında %2,8 pay ile dünya makarna ihracatında sekizinci sırada yer almıştır.

 

 

Advertisement